SEPET
11.11.2020 // SNEAKER // İnanç Çakıroğlu

Dunk Low Disrupt: Engellere Karşı Koy ve Kendini Yansıt.

True To Your Crew: @psychohera, kadınlara özgü tasarlanan Dunk Low Disrupt'ın taşıdığı meydan okuyan anlayışı, ilham vererek yansıtıyor.Takvimler 1985 yılını gösterdiğinde, kendini ifade etmenin, ait olunan toplulukları temsil etmenin ve meydan okumanın simgesi olan Nike Dunk, parkelerde ilk kez görüldü. Peter Moore’un ikonik tasarımı, College Colors yani okul renklerinde üretilerek, kolej takımlarının kendi Dunk’larıyla parkelerde yer almasını sağladı. NCAA’deki en iyi kolej takımlarının renkleriyle çıkarılan Nike Dunk’lar, bu okulların etrafında oluşturulan ‘‘Be True To Your School’’ kampanyasıyla ikon haline geldi. Okul takımı oyuncularının parkelerde, öğrencilerin tribünlerde ve kampüslerde gururla giydikleri Nike Dunk’lar, bu takımların taraftarları arasında da tuttukları takımlarını ve içerisinde oldukları topluluklarını yansıtabilecekleri birer sembol haline geldi. 80’li yılların sonlarına doğru kaykay toplulukları da kendileri için dayanıklı bir ayakkabı arayışında oldukları dönemde, Nike Dunk’ın basketbol için sağlam ve ince tabanlı tasarlanan formunun farkına vardı ve tıpkı basketbol topluluğu gibi Nike Dunk’ı kendilerini ifade etmek için tercih etmeye başladı. 
Nike Dunk’ın DNA’sını ve Retro stilini taşıyan, “kadınlara özgü” Nike Dunk Low Disrupt, Beaverton merkezli markanın arşivlerinde yapılan uzun araştırmaların sonucu olarak tasarlandı. Daha önce Dunk Sky Hi ve Sacai Dunk Lux gibi, kadınlar için çıkarılan Dunk modelleri olsa da Dunk Low Disrupt, 80’lerin abartılı tasarımlarından ilham alan, uyumsuz görüntüsü ile kadınlar için kalıplara uymayan bir anlayışı temsil ediyor. 1984 yılında çıkarılan Dunk’ın öncülü Nike Air Train II’den izler de taşıyan Dunk Low Disrupt, NSW Kadın bölümünün tasarımcıları Meluise Dieudonne ve Airelle Ebenholtz’un kendilerini düşünerek tasarladıkları bir ayakkabı. Diedonne ve Ebenholtz, Dunk Low Disrupt’ı tasarlarken dikkat çekmek istedikleri noktaların bozulma ve ifade gücü olduğunu ileri sürüyorlar.  Orta tabanda, çıkarılan ve eklenen çıkıntılar sayesinde oluşan üç parçalı yapıyı ve bozulmaları yaratan ikili, aynı zamanda OG Dunk’ın yumuşak dili ve ön kısmı gibi birçok detayı da tasarıma eklediler. Kadınlar düşünülerek tasarlanmayan OG Dunk’ın aksine, sadece “kadınlara özgü” bir Dunk yaratmak amacıyla yola çıkılan Dunk Low Disrupt, kadınların ayakları örnek alınarak tasarlanan ve feminen çizgiler taşıyan burun ve topuk tasarımına sahip. Renk çeşitleri olarak da Dunk’tan esinlenen Dunk Low Disrupt, Dunk’ın ilk çıkan OG renklerini üzerinde taşıyor. 

Nike Dunk Low Disrupt ile bugün Dunk’ın ilham veren ve topluluk ruhunu yansıtan “True To Your Crew” anlayışı ile hareket ederek, kaykayına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde, engellere meydan okuyan @psychohera ile Kalamış Parkı’nda onun ait olduğu kaykay topluluğunu ve kaykay ile ilişkisini konuştuk.Erkeklerin egemen olduğu bir alanda, ilham veren @psychohera, bunun sırrının inandıklarının peşinden gitmek olduğunu söylüyor:
“Tüm hayatımı kaykaya adadım. Onun da bana getireceklerine sonuna kadar inandım. Kaykayın üstündeyken kendimi özgür hissediyorum ve başkalarının ne düşündüğünü umursamıyorum. Dunk Low Disrupt ile de kaykayın paylaşımcı ruhunu hissedebiliyor ve onunla bütünleşebiliyorum.”


“Kaykay topluluğu; farklı bölge ve profillerden gelen kisilerin oluşturduğu, kimsenin ne düşündüğününün önemi olmadığı, herkesin kendini özgürce yansıtabildiği bir oluşum. Kaykay parkında, içimizdeki ortak tutku ile bir arada hareket ediyoruz. Birbirinden çok farklı hayat anlayışları ve karakterleri olan insanlar; kaykay sayesinde birleşerek bir bütün olabiliyor. Tıpkı Dunk Low Disrupt’ın farklı model ve parçalardan ilham alarak tasarlanması gibi. Kaykayın okulu sokak ve biz de onun farklı öğrencileri olarak, sokakta birlik olmadan bunu yaşatamayız.“
Talent: Sümeyye Demir @psychohera


Creative Direction: İlke Güzelsoy Çerçi @sainteetique


Photography: Ali Gülşener @aligulsener

Art Direction: Emir Romi @emirromi


Words by: İnanç Çakıroğlu @inanc.cakiroglu

Thanks to: Midsole Mag @midsolemag
BÜLTENE KAYIT OL!

YENİ ÇIKAN ÜRÜNLER, ETKİNLİKLER, HABERLER VE DAHA FAZLASI İÇİN KAYIT OL.