SEPET
18.04.2019 // SNEAKER // İnanç Çakıroğlu

En İyi 10 Sneaker Reklam Filmi

Mars Blackmon'dan Red Hot Chili Peppers'a, Bugs Bunny'den Jadakiss'e birbirinden farklı karakterlerin yer aldığı unutulmaz sneaker reklam filmlerini liste şeklinde derledik.

10. Nike - "Rock n Roll Tennis" - Nike Air Tech Challenge 3 (1991)1991 yılında çekilen Rock'n Roll ve Tenis temalı reklam filmi, özgün içeriğiyle diğer reklam filmlerinden hemen ayrılıyor.
Red Hot Chili Peppers'tan Anthony Kiedis ve Flea'nın yanı sıra, tenis efsanesi Andre Agassi'nin oynadığı 30 saniyelik reklam filminde adrenalin fırtınası hiç dinmiyor. 


9. Nike - "Lil Penny" - Nike Air Max Penny III (1997)Penny Hardaway ve alter egosu Lil Penny, (seslendirmesi Chris Rock tarafından yapılmıştır.) Air Max Penny III için hazırlanan reklam filmleriyle 90'lara damgasını vurmuştu. Farklı bölümleriyle ekranlara taşınan reklam serisinde, güzeller güzeli Tyra Banks'ın yer aldığı reklam filmi serinin en öne çıkan kısımlarından birini oluşturuyor.  


8. adidas - "Unstoppable" - adidas TMAC 4 (2004)Dönemin NBA Sayı Kralı Tracy McGrady namıdiğer T-MAC'in durdurulmasının çok zor olduğu dönemde, adidas'ın "Unstoppable" temalı başarılı reklam filmi listemizdeki yerini alıyor. 


7. Nike - "Boing" - Nike Shox (2000)
Nike'ın hedefi tam 12'den vurduğu reklam kampanyası olan "Boing" serisi, milenyumla birlikte çıkan Nike Shox'lar için hazırlandı. Topuğunda yer alan "pak"lar sayesinde yaylanma ve yastıklama hissini yaşatan Nike Shox'lar için yaylanma sesi "boing"'i içeren eğlenceli reklam filmi serisinde, Shox OG'lerin yanı sıra Shox'un basketbol modelleri için çekilen filmlerin başrollerinde dönemin NBA süper yıldızları Vince Carter ve Gary Payton yer alıyor.


6. Reebok - "Jadakiss & AI3" - Reebok Answer V (2001)Yayınlandığı yıl yani 2001 yılında NBA'in en değerli oyuncu ödülünün sahibi olan Allen Iverson adına tasarlanan Reebok Answer 5'in, Jadakiss'li reklamı en iyi sneaker reklam filmleri listemizde. Siyah-beyaz çekilen filmde New York Jets formasıyla kafiyelerini sıralayan Jadakiss'e, NBA'in en cool yıldızı Allen Iverson eşlik ediyor. 


5. Converse - "Grandmama" - Converse Aero Jam (1994)1992 yılında NBA'de yılın çaylağı seçilen Larry Johnson'ın oynadığı, Converse reklam filmleri serisi yayınlandığı dönemde çok sevildi. 
Reklam serisinde, altın dişleri ve giydiği büyükanne kıyafeti ile hızını ve yeteneklerini konuşturan Larry Johnson'un bu filmde jenerikleşen "Unutma, yakalayamadığını yenemezsin" sözleri hala akıllarda. 


4. Nike - "Hare Jordan and Air Jordan" - Air Jordan VII (1992)1992 Super Bowl'da ekranlara gelen, başrollerini Bugs Bunny ve MJ'in canlandırdığı eğlenceli Air Jordan VII reklam filmi unutulmazlar arasında. Önceki Air Jordan reklam filmlerinde MJ'e eşlik eden Mars Blackmon'un yerini alan Bugs Bunny'i, rakiplerinin elinden kurtaran bu sefer Michael Jordan oluyor. 


3. Nike -  "Swimming Pool" - Nike LeBron Zoom Varsity 4 (2006)Kool & The Gang'in Summer Madness şarkısı eşliğinde, Lebron James'in havuzda türlü türlü alter ego'larıyla uğraştığı eğlenceli reklam filmi listemizde ilk 3'te yer alıyor. Özellikle havuz başındaki yaşlı LeBron'un, havuzda antrenman yapan LeBron'a bunun Detroit'i yenmesi için yeterli olmayacağını belirtmesi, reklam filminin en güzel kısımlarından birini oluşturuyor. 


2. Nike - "Hangtime & Cover" - Air Jordan III (1988)Ünlü yönetmen Spike Lee'nin 1986 yapımı "She's Gotta Have It" filminde yine kendisi tarafından canlandırılan Mars Blackmon karakterinin, 1988-1992 yılları arası yer aldığı Jordan reklamları ayrı ayrı birer klasik haline geldiler. Nike'ın Wieden & Kennedy reklam ajansı ile çalışmaya başlamasının ardından, Mars Blackmon karakterinin dahil edildiği reklam filmi ve sonraki seri sneaker endüstrisinin popülerleşmesinde büyük bir rol oynadı. 


1. Nike - "Banned" - Air Jordan I (1985)1985 yılında NBA tarafından, Michael Jordan'ın Nike Air Jordan I Siyah-Kırmızı modelini giymesi yasaklandı. Nike'ın bu yasağı işleyerek hazırladığı 30 saniyelik bu muhteşem reklam filmi her şeyin akışını değiştirdi. Sneaker kültürünün yapı taşlarından biri olan Air Jordan I'lerin efsane olmasının sebebi olan reklam filmi listemizin tepesinde yer alıyor. BÜLTENE KAYIT OL!

YENİ ÇIKAN ÜRÜNLER, ETKİNLİKLER, HABERLER VE DAHA FAZLASI İÇİN KAYIT OL.