SEPET
19.06.2019 // SNEAKER // İnanç Çakıroğlu

Köklerine Sadık Kalan Birliktelik: Patta x Air Jordan Koleksiyonu

İlk duyulduğunda sneaker severler arasında büyük heyecan yaratan Patta x Air Jordan iş birliği sonunda karşımızda.

Amsterdam merkezli sneaker butiği Patta, bugüne kadar her birine ayrı ayrı bayıldığımız başarılı iş birlikleriyle sneaker kültürüne adını altın harflerle kazımayı başardı. Bu sefer de dedikoduları ve haberleri aylar öncesinden çıktığında sneaker severler arasında büyük heyecan yaratan Patta ve Jordan iş birliği sonunda karşımızda. Üstelik bu iş birliği Air Jordan VII sneaker ve giyim koleksiyonunu da içeriyor.

Giyim koleksiyonunda yer alan geometrik detaylar ve renk koleksiyonu, ilk çıkan Air Jordan VII modelinin renklerinden ilham alıyor. İş birliğinin ilham kaynağı, Barselona’da düzenlenen 1992 Olimpiyat Oyunları olarak seçildi.
Air Jordan VII, Jordan serisi içerisinde Michael Jordan’ın kariyerinin zirvesine çıktığı ve fenomen haline geldiği yıl olan 1992 yılını temsil ediyor. Barselona’da düzenlenen 1992 Olimpiyat Oyunları’na Dream Team’in bir parçası olarak katılan Majesteleri, Olimpiyat Oyunları için basının karşısına çıktığında üzerinde titreşimli geometrik desen detayları yer alan giyim koleksiyonu vardı.    

                                                                                                        


Bu unutulmaz desenleri Afrika renkleriyle birlikte yeniden referans alan Patta, kurucu ortaklarından Guillaume Schmidt’in Afrika kökenli olmasını bu şekilde gururla temsil ediyor. Surinam kökenli Hollanda vatandaşı olan Schmidt’in, Patta’yı kurarken isim olarak seçtiği Patta kelimesi, günümüzde kökenlerinin bağlı olduğu Surinam’da sneaker kelimesiyle aynı anlamı taşıyor.

Air Jordan VII çıktığında, Michael Jordan büyük bir NBA yıldızıydı ancak 1992 Olimpiyat Oyunlarının ardından özellikle Avrupa’da olmak üzere artık küresel ölçekte bir fenomen haline geldi. Schmidt ve Patta’nın Kreatif Direktörü van de Waal Air Jordan VII’i Avrupa’da MJ’in ikon haline geldiği dönemin sembolü olduğundan referans olarak görüyor. 1992 yılındaki basketbol ile birlikte hip hop kültürünün de o dönemini yansıtan koleksiyon, Air Jordan VII’nin gri, siyah ve bordo olan orijinal renklerinden esinlenerek Patta’nın renk paletine daha yakın olan kahverengi ve pembe renkleriyle daha sıcak bir renge büründü. Patta ile Air Jordan markasının ilk iş birliği ile ortaya çıkan özel Air Jordan VII ve giyim koleksiyonu WUNDER’de. 


BÜLTENE KAYIT OL!

YENİ ÇIKAN ÜRÜNLER, ETKİNLİKLER, HABERLER VE DAHA FAZLASI İÇİN KAYIT OL.