SEPET
18.07.2019 // SNEAKER // İnanç Çakıroğlu

Sneaker Yaratıcıları Serisi: Steven Smith

Kimine göre Chunky Sneakerlar, kimine göre Dad Shoe’lar, onlar son dönemde yükselişte olan kalın tabanlı sneakerlar. Chunky Sneakerların yükselişte olduğu işte tam da bu dönemde, sneaker endüstrisindeki en ikonik sneaker tasarımcılarından, kalın tabanlı sneakerların babası olarak görülen Steven Smith’in kariyerine yakından bakıyoruz.New Balance 1500 ve Reebok Insta Pump Fury gibi sneakerlar da dahil olmak üzere, dünyanın en tanınmış sneaker silüetlerinden bazılarının tasarımcısı olan Steven Smith, bir çok otorite tarafından gelmş geçmiş en önemli sneaker tasarımcılarından biri olarak gösteriliyor. Günümüzde YEEZY tasarım ekibinde de yer alan Steven Smith, sneaker yaratıcıları serimizde. 

Sneaker dünyasında yer alan önemli tasarımcıların çoğu, belli bir markayla özdeşleşmiş ve kariyer yoluna bir marka ile devam etmişlerdir. Steven Smith ise bu çizgiden epey uzakta, özel bir konumda olan bir tasarımcı. 


1986 yılında Massachusetts Sanat Akademisi'nde Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü tamamlayan Smith, okulu bitirir bitirmez New Balance için çalışmaya başladı. Lise yıllarında tasarımın yanında hayatında yeni bir tutkusu oluşmuştu; koşmak. Lise yıllarındaki koşu yaptığı dönemde tercih ettiği sneakerlar genellikle New Balance 990’ları oluyordu ve onları gerçekten de çok seviyordu. Mezun olduğu dönemde New Balance’ta yeni bir tasarım pozisyonu olduğunu duyan Smith, pozisyonu görür görmez, kariyerini iki büyük tutkusu olan koşu ve tasarım üzerine şekillendirebileceğini fark etmişti. Yaptığı görüşmenin ertesi günü kendisine New Balance tarafından iş teklif edildi ve sneaker tasarımcılığı kariyeri resmen başlamış oldu. 

Sneaker tasarımlarını geliştirmek ve yenilerini yaratmak Steven Smith’in New Balance’taki görevi süresinde yaşadığı başlıca göreviydi. 995, 996 ve 997 modelleri üzerine çalışan Steven Smith, kendisinin de sevdiği sneakerları geliştirme şansı elde ediyordu. Ancak geliştirdiği klasik modellerin hepsi bir kenara, Steven Smith’in yaptığı bir sneaker, Boston merkezli markada yaptığı diğer tüm sneaker tasarımlarının önüne geçmeyi başardı.  New Balance 1500, Steven Smith’in New Balance’da yaptığı en tanınmış silüet oldu ve büyük bir popülarite sağladı.  
New Balance’ın ardından kariyerinde Reebok dönemi başlayan Steven Smith, çok sevilen Insta Pump Fury’i yarattığı marka olan Reebok için çalışmaya başladı. Tüm zamanların en çok dikkat çeken sneakerlarından biri olan Insta Pump Fury, 1994 yılında ilk kez piyasaya çıktığında dil kısmının üstünde yer alan The Pump düğmesi, CO2 şarj ünitesi ve bağcıksız üst kısmı ile daha önce yapılmış hiçbir sneakera benzemeyen bir tasarıma sahipti.  
Kariyeri boyunca bir çok markada sneaker tasarlayan Smith, üretken çalışma hayatında New Balance ve Reebok ile birlikte adidas, Nike ve FILA gibi dünyanın en büyük spor giyim markalarında birbirinden özgün sneakerlar yarattı. Günümüzde ise Kanye West ile birlikte YEEZY’ler için çalışıyor. YEEZY’nin dad sneakerı Yeezy Boost 700’ün ortak tasarımcılarından biri olan Steven Smith’in Linkedin profilinde Yeezy Lab'te Design Director yazıyor. 
Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Kanye West’in attığı kriptonik mesaj içeren tweet aslında YEEZY Laboratuvarlarındaki çalışmalar ve Steven Smith’in YEEZY ekibindeki varlığı hakkında bilgi veriyordu.


CHRSTN TRSSR DSGND 700S STVN SMTH BTTM yazısından, Smith’in Yeezy 700’ler (V3) için Reebok Aztrek, Reebok Daytona ve Nike Air Max 97’nin yaratıcısı, efsanevi sneaker tasarımcısı Christian Tresser’le birlikte çalıştığını çıkarıyoruz. Tresser de tıpkı Tinker Hatfield, Bruce Kilgore, Steven Smith, Peter Moore, Sergio Lozano, Eric Avar gibi sneaker tasarımının hall of fame’i sayılan isimlerden biri. Reebok döneminden beri birlikte çalışan Tresser ve Smith, geçmiş dönemde de adidas’ın inovatif çalışmalarında da birlikte çalışma fırsatı bulmuşlardı. Bu iki benzer tecrübeye ancak iki farklı tasarım anlayışına sahip tasarımcının YEEZY için birlikte çalışma yapması şüphesiz YEEZY için çok büyük bir zenginlik katıyor.


Kariyerinde performans sneakerları da yaratan Smith’e göre performans için üretilen sneakerlar makineler gibi kusursuz bir performans yaratmalı. Smith’in bunu başardığını da tarih bizlere gösterdi. Buna en güzel örnek olarak Nike için tasarladığı Nike Air Streak Spectrum Plus sneakerları gösterilebilir. Smith’in tasarladığı Air Streak Spectrum Plus’lar, İngiliz uzun mesafe koşucusu Paula Radcliffe’in 2003 yılında kadınlar maraton ve yarı maraton dünya rekorlarını kırmasına yardımcı oldu. 2018 yılında Supreme ile birlikte bu model için iş birliği yapan Nike, yıllar sonra bu modeli tekrar piyasaya sürdü. Smith tarafından, özellikle Japonya pazarındaki koşucular için tekrar tasarlanan bu sneaker, Nike Flyknit Trainer ve adidas Ultra Boost gibi koşu performans sneakerlarının tekrar günlük yaşama adapte olduğu dönemde çıktı. Markalar, sneaker üretirken farklı bir şey yapmak için bugün her zamankinden daha fazla düşünüyor. Nike, adidas, Reebok ve New Balance gibi markalar hem atletik hem de günlük giyim için tasarlanan sneakerları daha fazla geliştirmek için her modern teknolojiyi kullanıyor. Steven Smith ise yenilenebilir, doğal malzemelere inanıyor ve otomasyonu kilit bir faktör olarak görüyor.BÜLTENE KAYIT OL!

YENİ ÇIKAN ÜRÜNLER, ETKİNLİKLER, HABERLER VE DAHA FAZLASI İÇİN KAYIT OL.