SEPET
05.09.2018 // MODA // WUNDER

Nike’den Kaepernick’e Destek

Nike; "Just Do It" in 30'uncu yılına özel hazırladığı kampanyasında, ABD’de tartışmalar yaratan sporcu Kaepernick’in yanında yer aldı.

NFL takımlarından San Francisco 49ers oyuncusu Colin Kaepernick, 2016 yılında ABD’de siyahlara karşı gerçekleşen polis şiddetine dikkat çekmek için ulusal marş okunurken diz çökme protestosunu başlatmıştı. Geçtiğimiz yıl Kaepernick’in bu hareketi özellikle muhafazakâr kesimlerden tepki görmüş ancak diğer NFL sporcuları Kaepernick’in bu hareketine destek vermişti. ABD Başkanı Trump’ın NFL yöneticilerine protesto hareketine katılan sporcuların, oyunun dışında bırakılması talebiyle tartışmalar doruğa ulaşmıştı. Kaepernick, basın tarafından takımların kadrolarında bir çok siyahi oyuncunun yer aldığı NFL’de, ayrımcı bir figür olarak öne çıkarılmıştı. Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme getirdiği ve sert sözlerle eleştirdiği Kaepernick, 2016 yılından bu yana NFL kapsamında forma giyemiyor. Ligde oynamasının engellendiğine dair şikayetlerde bulunan sporcu, ABD’de hala tartışılan ve bir çok kesimin hedefinde yer almaya devam eden bir isim.

Daha önce Serena Williams’ın Fransa Açık’ta kıyafetiyle ilgili aldığı uyarının ardından Serena’ya destek çıkan Nike, bu konuda da benzer bir tavır ortaya koydu. Marka, “Just Do It” sloganının 30. Yılına özel hazırlanan kampanya görseliyle, 2011’den bu yana sponsorluk anlaşması yaptığı Kaepernick’in arkasında durduğunu gösterdi. Sporcunun #JustDoIt hashtag’i ile attığı tweet’te yüzünün yer aldığı siyah-beyaz görüntüsü üzerinde “Bir şeylere inan, bu her şeyi feda etmen gerekse bile.”  yazıyordu. Nike tarafından retweet edilen görsel sosyal medyada tartışmalara konu oldu.